A Sándor domb oldalán, a vasút és a régi ország út feletti kis ösvény közepén húzódott meg a vörös homokkőből épített barlangocska. Mindig virágok borították a vasrács mögötti kis teret, ahol letérdepelő leányka fohászkodik a jelenés asszonyához, a Lurdi szűzanyához. A történet 1858-ban kezdődik Lourdes-ban. Az álmos, kis francia városka melletti erdős domboldalban a helyi molnár gyermekei rőzsét gyűjtöttek. Az idősebb leány, Bernadett, aki beteges volt, kissé lemaradt testvéreitől, és az erdő félhomályában, egy kis barlang nyílásában megjelent a kislánynak a Szűzanya. Lourdes a betegek számára sokat jelentő zarándokhely, ahol sokan meggyógyultak, de még többen megerősödtek betegségük hordozásában.

The Mary Cave

The On the side of Sándor Hill beside a pathway running over the old highway and the railroad tracks, hides little cave was madeof red sandstone. There always have been flowers scattered around the place behind the iron bars, where there is a statue of a little girl praying to the apparition of a woman, the Virgin Mary of Lurd. The cave was built in the year of 1910 by Leona Unatyiszky and her brother Louis at their own expense, possibly for their old and sick parents, asking for divine intervention. The original cave was smaller. The cave was relocated in 1968, because of the building of a new road. The rebuilt cave sanctuary was finished from Catholic donations in 1969. In the Mary Cave there are always fresh flowers and nightlamps.

A boglári Mária barlangépítés történetének egy részét özvegy Bárány Józsefné mesélte el, ahogy ő a szüleitől hallotta. A századfordulón élt, a mai Bocskai utca elején az Unatyinszky házaspár. Két gyermekük született, Unatyinszky Lajos, és Unatyinszky Leona. A fiúról csak annyit tudunk, hogy sokáig a község elöljáróságának tagja, 1933-1936 között községi bíró volt. Későbbiekben a Vízmű Társulásnál szolgált, mint a szivattyútelep vezetője. Unatyinszky Leona hosszú éveken keresztül tanította a boglári gyermekeket. A testvérpár nem alapított családot, a falu közösségét szolgálták becsülettel. A Mária barlangot saját költségükre építették az 1910-es évek vége felé, feltehetően idős, beteg szüleiknek, szűz Mária közbenjárását kérve.

A boglári barlang elrendeződése, a Jelenések asszonyának fényben ragyogó alakja nem a középpontban, hanem a barlang bal oldalánál, a váratlan megjelenést kifejezően látható. A barlang jobb oldalán az imádkozó Bernadett. A barlang középpontja, az eléje járuló hitbeli reményeknek, a betegség elviselésének, a hívők lelkéből sugárzó szeretet befogadásának ad teret, melyeknek teljesülését a sok apró márványtáblácska is bizonyítja.

A barlang eredetileg kisebb méretű volt. Áthelyezésére 1968-ban került sor, amikor az M70 utat szélesítették. Abban a kemény, ateista időkben nehéz volt elérni, hogy ne vesszen el a kegyhely. Az újjáépített barlangszentély a katolikus hívek adományából, 1969-ben készült el.

Útmenti néma Miatyánk

Ó Máriák,
míg ti a tömjén lengő magasában
a fogadalmi táblácskák aranyos koszorúja között,
megbújva az ügyetlenkezű hajdani mester századok feketítette vonalaiban,
megértőn mosolyogtok,
ti fakuló fekete Máriák,
tudjátok-e, mik vagytok az emberiségnek?

Sík Sándor

A balaton-parti nyüzsgés, nyaralás, buli, strand, hangos rendezvények, programok mindenévi mulandósága mellett szép csendben, meghúzódva, a gömbkilátó árnyékában van egy kis barlangocska. Nap, mint nap autók sorai, biciklisek, gyalogosok mennek el mellette. Utóbbiak talán vetnek is rá egy pillantást... Pedig élet rejtőzik ott, valami értelmes...

Egy filmfesztiválon versenyen kívül vetítettek pár amatőr dokumentumfilmet az alföldi tanyák világáról. Az egyikben egy idős pár épp betakarítási munkában volt a rajtuk csüngő jócskán felnőttforma lány és fiúgyerekkel. Hatalmas szeretet sugárzott a két szinte bamba vigyorral mosolygó alig kétéves korú értelemben hagyott segítségből. A távolról odahallatszó déli harangszóra az öregek egymásra nézve megálltak, keresztet vetettek. A bácsi egy néma Miatyánk bizakodásával válaszolt a fel nem tett kérdésre: Csak mi vagyunk nekik. Ha mi is elmegyünk, akkor majd Föntről fogunk vigyázni rájuk.

A Mária-barlangban mindig van friss virág. A Mária-barlangban mécsesek égnek. Jó lelkű emberek hagyták ránk a gondoskodás szellemével földi Máriák, Erzsébetek, Börczi Terézek önzetlen gondozására.
Hála a Gondviselőnek.